MĚSTSKÉ TYLOVO DIVADLO V KUTNÉ HOŘE KINO MODRÝ KŘÍŽ V KUTNÉ HOŘE

METinHD

Přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku

sezóna 2015 – 2016

Giuseppe Verdi | IL TROVATORE (TRUBADÚR)
Sobota 3. říjen 2015 |18.45 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky
Herecké a hlasové umění sopranistky Anny Netrebko se plně rozvine v její příští nové roli v Metropolitní opeře – ztvární Verdiho hrdinku Leonoru, která neváhá obětovat život, aby zachránila milovaného trubadúra. Osudem pronásledovaného Manrika bude zpívat tenorista Yonghoon Lee, jeho soka barytonista Dmitri Hvorostovsky a mezzosopranistku Doloru Zajick uvidíme v roli cikánky Azuceny s tajemnou minulostí. Inscenaci režiséra Sira Davida McVicara, který se při její tvorbě nechal inspirovat Goyovými obrazy, bude řídit Marco Armiliato.
Účinkují: Anna Netrebko, Dolora Zajick, Lee Yonghoon, Dmitrij Hvorostovsky, Štefan Kocán
Dirigent: Fabio Armiliato
Režie: David McVicar

 
Giuseppe Verdi | OTELLO
Sobota 17. říjen 2015 | 18.45 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky
Verdiho Otello se svou genialitou plně vyrovná Shakespearově tragické předloze. Režisér Bartlett Sher inscenoval Maurův dramatický pád ve špičkovém obsazení: tenorista Aleksandrs Antoněnko ztvární titulní roli, nová hvězda operního nebe sopranistka Sonja Jončeva bude zpívat Otellovu nevinnou manželku a oběť jeho žárlivosti, Desdemonu, a v roli nenávistného Jaga, který krok za krokem dovede Otella ke zkáze, uvidíme barytonistu Željko Lučiće. Orchestr Metropolitní opery bude řídit energický dirigent Yannick Nézet-Séguin.
Účinkují: Aleksandrs Antonenko, Sonja Jončeva, Dimitrij Pittas, Željko Lučić, Günther Gröissbock
Dirigent: Yannick Nézet-Séguin
Režie: Bartlett Sher

 
Richard Wagner | TANNHÄUSER
Sobota 31. říjen 2015 | 16.45 hod.
Německé nastudování s anglickými a českými titulky
Po více než deseti letech se na jeviště Metropolitní opery vrací Wagnerův raný operní skvost Tannhäuser a to pod taktovkou Jamese Levina. Náročnou titulní roli ztvární přední wagnerovský tenorista Johan Botha. Po jeho boku se objeví Eva-Maria Westbroek, která před několika sezónami v Prstenu Nibelungově slavila ohromný úspěch jako Sieglinde. Rolí Elisabeth svůj repertoár obohatí o další wagnerovskou hrdinku. Barytonista Peter Mattei naváže na svůj nedávný triumf v Parsifalovi rolí Wolframa a jako bohyně lásky Venuše se představí mezzosopranistka Michelle DeYoung.
Účinkují: Johan Botha, Eva-Maria Westbroek, Michelle DeYoung, Peter Mattei, Günther Groissböck
Dirigent: James Levine
Režie: Otto Schenk

 
Alban Berg | LULU
Sobota 21. listopad 2015 | 18.15 hod.
Německé nastudování s anglickými a českými titulky
Slavný výtvarník a režisér William Kentridge (Nos) uchopí svou specificky divadelní řečí Bergovu operu o známé femme fatale, která ničí jeden život za druhým, včetně toho svého. Bergovu skvostnou hudbu bude řídit jeden z nejzkušenějších dirigentů dnešní doby, hudební ředitel Metropolitní opery James Levine. Sopranistka Marlis Petersen v náročné titulní roli slaví velké úspěchy po celém světě. Lulu je divoká operní jízda o lásce, vášni a smrti. Špičkové obsazení doplní Susan Graham, Daniel Brenna a Johan Reuter.
Účinkují: Marlis Petersen, Susan Graham, Daniel Brenna, Paul Groves, Johan Reuter, Franz Grundheber
Dirigent: James Levine
Režie: Luc de Wit

 
W. A. Mozart | THE MAGIC FLUTE (KOUZELNÁ FLÉTNA)
Sobota 12. prosinec 2015 | 18:45 hod.
Anglické nastudování s anglickými a českými titulky
Jedna ze základních oper světového repertoáru, poslední opera W. A. Mozarta, jejíž hudební jazyk výrazně ovlivnil mnoho významných světový skladatelů, např. L. v. Beethovena, C. M. Webera. Děj opery klade a řeší otázku po smyslu světa v pohádkové formě – vítězí v ní dobro nad zlem, skromnost nad pýchou, rozum nad ošidností smyslů, láska nad nenávistí a pravda nad lží. Julie Taymor uvedla ve své režii na jeviště nejrůznější vizuální efekty včetně létajících ptáků, tančících medvědů a hvězdně se třpytící Královny noci! Prostě „pastva“ pro uši i pro oči! Představení pro celou rodinu.
Účinkují: Ying Huang, Matthew Polenzani, Erika Miklósa, Francis Robinson, Nathan Gunn
Dirigent: James Levine
Režie: Julie Taymor
BONUSOVÁ OPERA, která je uváděna k 10. letému výročí existence projektu přímých přenosů. Záznam opery je z roku 2006.

 
Georges Bizet | LES PÊCHEURS DE PERLES (LOVCI PEREL)
Sobota 16. leden 2016 |18:45 hod.
Francouzské nastudování s anglickými a českými titulky
Bizetova překrásná opera o vášni a touze na dálném východě se na jeviště Met vrací po sto letech. Sopranistka Diana Damrau zazáří jako Leïla, krásná hindská kněžka, o jejíž ruku bojují znesváření lovci perel v podání tenoristy Matthewa Polenzaniho a barytonisty Mariusze Kwiecieńa. Z jejich úst zazní slavný duet „Au fond du temple saint“, oblíbená melodie všech milovníků opery. Režisérka Penny Woolcock rozebírá nesmrtelné téma čisté lásky, zrady a pomsty v inscenaci, která na jevišti Metropolitní opery vykouzlí barvitý podmořský svět. Dirigent Gianandrea Noseda přistupuje k Bizetově nespoutané hudbě v romantickém duchu.
Účinkují: Ying Huang, Matthew Polenzani, Erika Miklósa, Francis Robinson, Nathan Gunn
Dirigent: James Levine
Režie: Julie Taymor

 
Giacomo Puccini | TURANDOT
Sobota 30. leden 2016 |18:45 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky
Jedna z nejlepších dramatických sopranistek dnešní doby Nina Stemme ztvární titulní roli pyšné princezny čínského dávnověku. Jako nebojácného prince Kalafa, který zazpívá nesmrtelnou árii „Nessun dorma“ a získá její ruku, uslyšíme tenoristu Marca Bertiho. V opulentní inscenaci Franka Zeffirelliho bude orchestr Metropolitní opery řídit Paolo Carignani.
Účinkují: Nina Stemme, Anita Hartig, Marco Berti, Alexander Tsymbaljuk
Dirigent: Paolo Carignani
Režie: Franco Zeffirelli

 
Giacomo Puccini | MANON LESCAUT
Sobota 5. březen 2016 | 18:45 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky
Sopranistka Kristine Opolais a tenorista Jonas Kaufmann rozpálí jeviště Metropolitní opery, když spojí své hlasy v Pucciniho milostném příběhu plném vášnivé lásky a posedlosti. Opolais zpívá titulní roli mladičké venkovanky, která se stane slavnou pařížskou kurtizánou, a Kaufmann je dokonalým ztělesněním sebevědomého studenta, který však zoufale touží po její lásce. Režisér Richard Eyre děj opery zasadil do okupované Francie a celou inscenaci pojal v duchu film noir. Sám Puccini o této opeře, která stvrdila jeho pozici jako největšího italského skladatele své doby, prohlašoval, že jejím hlavním tématem je „zoufalá vášeň“. Pucciniho podmanivou hudbu bude řídit šéfdirigent Metropolitní opery Fabio Luisi.
Účinkují: Kristine Opolais, Jonas Kaufmann, Massimo Cavalletti, Brindley Sherratt
Dirigent: Fabio Luisi
Režie: Richard Eyre

 
Giacomo Puccini | MADAMA BUTTERFLY (MADAME BUTTERFLY)
Sobota 2. duben 2016 | 18:45 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky
Úchvatná inscenace Anthonyho Minghelly diváky okouzluje již od své premiéry v roce 2006. Tentokrát se v titulní roli objeví jedna z nejlepších současných představitelek Madam Butterfly, sopranistka Kristine Opolais. Námořního důstojníka Pinkertona, který jí zlomí srdce, bude zpívat Roberto Alagna. Orchestr Metropolitní opery bude řídit Karel Mark Chichon.
Účinkují: Kristine Opolais, Maria Zifchak, Roberto Alagna, Dwayne Croft
Dirigent: Karel Mark Chichon
Režie: Anthony Minghella

 
Gaetano Donizetti | ROBERTO DEVEREUX
Sobota 16. duben 2016 |18:45 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky
Sopranistka Sondra Radvanovsky ztvární v průběhu jediné sezóny všechny tři Donizettiho tudorovské královny. Tento extrémně náročný a ojedinělý počin kdysi proslavil sopranistku Beverly Sills a od té doby se o něj na newyorských jevištích nikdo nepokusil. V závěrečné opeře trilogie, kterou režíruje Sir David McVicar, zpívá Radvanovsky královnu Alžbětu I., která je nucena podepsat rozsudek smrti pro Roberta Devereuxe, šlechtice, jehož miluje. Devereuxe ztvární tenorista Matthew Polenzani a hvězdný kvartet uzavírají mezzosopranistka Elīna Garanča a barytonista Mariusz Kwiecień. Donizettiho skvostné dílo bude řídit specialista na belcanto Maurizio Benini.
Účinkují: Sondra Radvanovsky, Elina Garanča, Matthew Polenzani, Mariusz Kwiecień
Dirigent: Maurizio Benini
Režie: David McVicar

 
Richard Strauss | ELEKTRA
Sobota 30. duben 2016 |18:45 hod.
Německé nastudování s anglickými a českými titulky
Geniální režisér Patrice Chéreau (Z mrtvého domu) se už nedožil toho, že se jeho skvostná inscenace Elektry, která byla uvedena v Aix-en-Provence a v Miláně, dostala i na jeviště Metropolitní opery. Jeho ohromující vize však stále žije v umění sopranistky Niny Stemme, jejíž podání Straussových a Wagnerových hrdinek je v současném operním světě nepřekonatelné. V Elektře je dokonalým zosobněním pudové touhy po pomstě. Spolu s ní se na jevišti Metropolitní opery objeví legendární mezzosopranistka Waltraud Meier jako Elektřina chladná a vypočítavá matka Klytaimnéstra a sopranistka Adrianne Pieczonka s basistou Erikem Owensem jako Elektřini nešťastní sourozenci Chrysothemis a Orestes. Za dirigentským pultem stane Chéreauův blízký hudební spolupracovník Esa-Pekka Salonen.
Účinkují: Nina Stemme, Adrianne Pieczonka, Waltraud Meier, Mel Ulrich, Eric Owens
Dirigent: Esa-Pekka Salonen
Režie: Patrice Chéreau