MĚSTSKÉ TYLOVO DIVADLO V KUTNÉ HOŘE KINO MODRÝ KŘÍŽ V KUTNÉ HOŘE

METinHD

Přímé přenosy z Metropolitní opery v New Yorku

sezóna 2016 – 2017

RICHARD WAGNER | TRISTAN A ISOLDA
Sobota 8. říjen 2016 | 17.45 hod.
Německé nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč. 
Sezonu 2016-2017 zahájí nová inscenace Wagnerova Tristana a Isoldy pod taktovkou Sira Simona Rattlea, která bude jeho debutem v projektu Live in HD. Nina Stemme bude zpívat Isoldu, jednu ze svých stěžejních rolí, kterou ztvárnila v nejlepších operních domech po celém světě. Jejím Tristanem bude australský hrdinný tenor Stuart Skelton, který v Met v roce 2013 zpíval Siegfrieda v tetralogii Prsten Nibelungův. Dále se na scéně objeví Ekaterina Gubanova v roli Brangäne a Jevgenij Nikitin jako Kurwenal (oba své role ztvární v Met poprvé). René Pape bude opět zpívat krále Marka, což je role, která mu přinesla skvělé ohlasy již ve třech předcházejících sezonách v Met. Inscenace Mariusze Trelińského, který v roce 2015 v Met režíroval dvojprogram Jolanty a Modrovousova hradu, vznikla v koprodukci s Festspielhausem v Baden-Badenu, Teatr Wielki – Polskou národní operou a čínským Velkým národním divadlem v Pekingu.
Účinkují: Nina Stemme (Isolde), Jekatěrina Gubanova (Brangäne), Stuart Skelton (Tristan), Jevgenij Nikitin (Kurwenal), René Pape (Král Marke)
Dirigent: Simon Rattle
Režie: Mariusz Treliński

___________________________________________

WOLFGANG AMADEUS MOZART | DON GIOVANNI
Sobota 22. říjen 2016 | 18.45 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč
Simon Keenlyside v Met poprvé ve své kariéře ztvární roli zatvrzelého hříšníka Dona Giovanniho v inscenaci Michaela Grandage, který za ni získal Tony Award. Za dirigentským pultem stane šéfdirigent Met Fabio Luisi a na scéně se dále objeví Hibla Gerzmava v roli Donny Anny, Malin Byström jako Donna Elvíra, Serena Malfi jako Zerlina, Adam Plachetka jako Leporello, Matthew Rose jako Masetto, Kwangchul Youn jako Komtur a poprvé se v Live in HD objeví Rolando Villazón v roli Dona Ottavia.
Účinkují: Hibla Gerzmava (Donna Anna), Malin Byström (Donna Elvira), Serena Malfi (Zerlina), Rolando Villazón (Don Ottavio), Simon Keenlyside (Don Giovanni), Adam Plachetka (Leporello), Matthew Rose (Masetto), Kwangchul Youn (Komtur)
Dirigent: Fabio Luisi
Režie: Michael Grandage

___________________________________________

KAIJA SAARIAHO | LÁSKA ZDALEKA
Sobota 10. prosinec 2016 | 18.45 hod.
Francouzské nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč
Letošní sezonu bude v Met poprvé uvedena variace na středověkou romanci skladatelky Kaijy Saariaho L’amour de loin (Láska zdaleka), která je jednou z nejoceňovanějších oper současnosti. Světovou premiéru měla na Salzburském festivalu v roce 2000. Inscenaci vytvořil Robert Lepage v koprodukci s L´Opéra de Québec, kde měla loni v létě úspěšnou premiéru. Na inscenaci spolupracovalo studio Ex Machina. Ve svém debutu se v Met představí finská dirigentka Susanna Mälkki. Susanna Phillips vystoupí v roli Clémence, Eric Owens v roli Jaufrého a Tamara Mumford bude zpívat Poutníka, který doručuje jejich milostná psaní.
Účinkují: Susanna Phillips (Clémence), Tamara Mumford (Poutník), Eric Owens (Jaufré Rudel)
Dirigent: Susanna Mälkki
Režie: Robert Lepage

___________________________________________

GIUSEPPE VERDI | NABUCCO
Sobota 7. leden 2017 | 18.15 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč
Hudební ředitel Metropolitní opery James Levine bude řídit Nabucca – Verdiho rané drama z dávného Babylonu. Titulní postavu ztvární Plácido Domingo, který tím obohatí svůj repertoár o další roli. Liudmyla Monastyrska se představí v náročné roli Abigail, Nabuccovy neústupné dcery, Jamie Barton bude zpívat Fenenu, Russell Thomas Ismaele a Dmitrij Beloselskij kněze Zachariáše, což je role, s níž v Met v roce 2011 debutoval.
Účinkují: Liudmyla Monastyrska (Abigail), Jamie Barton (Fenena), Russell Thomas (Ismaele), Plácido Domingo (Nabucco), Dmitrij Beloselskij (Zachariáš)
Dirigent: James Levine
Režie: Elijah Moshinsky

___________________________________________

CHARLES GOUNOD | ROMEO A JULIE
Sobota 21. leden 2017 | 18:45 hod.
Francouzské nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč
Vittorio Grigolo a Diana Damrau se po úspěchu Manon od skladatele Julesa Masseneta opět setkají na scéně Met, tentokrát v nové inscenaci Gounodovy opery Romeo a Julie v režii Bartletta Shera a pod taktovkou Gianandrey Noseda. Role Julie bude pro Damrau osobním debutem. V roli Mercutia uslyšíme Elliota Madoreho a jako Otec Lorenzo se představí Michail Petrenko. Sherova inscenace vznikla v koprodukci s La Scalou a poprvé byla uvedena na Salzburském festivalu v roce 2008.
Účinkují: Diana Damrau (Julie), Vittorio Grigolo (Romeo), Elliot Madore (Mercutio), Michail Petrenko (Otec Lorenzo)
Dirigent: Gianandrea Noseda
Režie: Barlett Sher

___________________________________________

ANTONÍN DVOŘÁK | RUSALKA
Sobota 25. únor 2017 | 18:45 hod.
České nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč
V roli Rusalky si Kristine Opolais vydobyla první mezinárodní uznání. Novou inscenaci Dvořákovy pohádkové opery o Rusalčině tragickém osudu vytvořila Mary Zimmerman a řídit ji bude Sir Mark Elder. V roli prince, který si získá Rusalčino srdce, uvidíme Brandona Jovanoviche, Cizí kněžnu ztvární Katarina Dalayman, jako Vodník se představí Eric Owens a v roli Ježibaby uvidíme Jamie Barton.
Účinkují: Kristine Opolais (Rusalka), Katarina Dalayman (Cizí kněžna), Jamie Barton (Ježibaba), Brandon Jovanovich (Princ), Eric Owens (Vodník)
Dirigent: Sir Mark Elder
Režie: Mary Zimmerman

___________________________________________

GIUSEPPE VERDI | LA TRAVIATA
Sobota 11. březen 2017 | 18:45 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč
Sonja Jončeva se divákům Live in HD konečně představí jako nešťastná kurtizána Violetta Valéry, což je role, která jí získala mimořádné uznání. Jejím milencem Alfredem bude nadějný americký tenorista Michael Fabiano. Jednu ze svých nejslavnějších rolí, Alfredova neoblomného otce Giorgia Germonta, si zopakuje Thomas Hampson v obnovené inscenaci Willyho Deckera a pod taktovkou hudebního šéfa San Francisco Opera Nicoly Luisottiho.
Účinkují: Sonja Jončeva (Violetta Valéry), Michael Fabiano (Alfredo Germont), Thomas Hampson (Giorgio Germont)
Dirigent: Nicola Luisotti
Režie: Willy Decker

___________________________________________
WOLFGANG AMADEUS MOZART | IDOMENEO
Sobota 25. březen 2017 | 17:45 hod.
Italské nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč
James Levine bude řídit orchestr Metropolitní opery v obnovené inscenaci Mozartova Idomenea, která se na jeviště vrací po více než deseti letech. Děj opery je zasazen do doby následující po trojské válce. V klasické incenaci Jean-Pierre Ponnellea se v titulní roli objeví Matthew Polenzani, jako Elektra vystoupí Elza van den Heever, Iliu ztvární Nadine Sierra, Idamanteho Alice Coote a Arbaka Alan Opie.
Účinkují: Elza van den Heever (Elektra), Nadine Sierra (Ilia), Alice Coote (Idamante), Matthew Polenzani (Idomeneo), Alan Opie (Arbakes)
Dirigent: James Levine
Režie: Jean-Pierre Ponnelle

___________________________________________

PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ | EVŽEN ENĚGIN
Sobota 22. duben 2017 | 18:45 hod.
Ruské nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč
Anna Netrebko opět vystoupí v jedné ze svých stěžejních rolí – jako upřímná Taťána v Čajkovského operní adaptaci slavného Puškinova románu. Titulní roli Evžena Oněgina, který si až příliš pozdě uvědomí, že neměl odmítnout lásku mladé a nevinné dívky, ztvární Dmitrij Hvorostovsky. V obnovené inscenaci Deborah Warner, která v Metropolitní opeře zahajovala sezonu 2013-2014, za dirigentským pultem stane hudební ředitel Glyndebournského operního festivalu Robin Ticciati. V roli Oněginova přítele a posléze soka Lenského se představí Alexej Dolgov, Taťáninu sestru Olgu bude zpívat Elena Maximova a knížete Gremina slovenský basista Štefan Kocán.
Účinkují: Anna Netrebko (Taťána), Elena Maximova (Olga), Alexej Dolgov (Lenský), Dmitri Hvorostovsky (Oněgin), Štefan Kocán (Gremin)
Dirigent: Robin Ticciati
Režie: Deborah Warner

___________________________________________

RICHARD STRAUSS | RŮŽOVÝ KAVALÍR
Sobota 13. květen 2017 | 18:15 hod.
Německé nastudování s anglickými a českými titulky, vstupné 300 Kč
Nový Růžový kavalír v režii Roberta Carsena, jehož Falstaff slavil při své premiéře v Met v roce 2013 velký úspěch, nahrazuje v Metropolitní opeře inscenaci z roku 1969. Straussovo košaté veledílo bude dirigovat Sebastian Weigle. Renée Fleming ztvární Maršálku, jednu ze svých životních rolí. V severoamerické premiéře se jako její mladý titulní hrdina Oktavián představí mezzosopranistka Elina Garanča. Barona Ochse ztvární Günther Groissböck, Sofii Erin Morley, metropolitní debut čeká v roli Faninala na Marcuse Brücka a italského pěvce si zazpívá Matthew Polenzani. Tato inscenace Růžového kavalíra vznikla v koprodukci s britskou Royal Opera House – Covent Garden a italským Teatro Regio di Torino.
Účinkují: Renée Fleming (Maršálka), Elīna Garanča (Oktavián), Erin Morley (Sofie), Matthew Polenzani (Zpěvák), Marcus Brück (Faninal), Günther Groissböck (Baron Ochs)
Dirigent: Sebastian Weigle
Režie: Robert Carsen